Inzercia

Phalaenopsis

Bežnému pestovateľovi sa istotne hodí aspoň trochu poznať anatómiu toho, čomu venuje toľko lásky, a starostlivosti, tomu čo mu robí radosť. Je dobré preto vedieť, ako vyzerá orchidea pod drobnohľadom, nech vie niečo viac o jej vlastnostiach a zložení.

Možno sa tak dozviete niečo nové a niečo, čo vám pomôže pri pestovaní a šľachtení. Kvety môžu mať orchidey v rôznych skupinách, ale môže byť aj samostatným kvetom. Druhy phalaeonopsis sú najdostupnejším príkladom okvetenia vyrašenej stonky. Aj na tej vašej si môžete všimnúť, že akonáhle vyrástla pevná zelená stonka, začala sa ťahať povedľa a azda každý... viac...

Škodcovia orchideí

Ani orchideám sa nevyhnú zdravotné komplikácie, o to viac ak je zanedbaná starostlivosť o orchideu, alebo je k nej prinesený škodca. Zväčša za chorobu môže Škodcovia s nohami môžu byť všetci tí, laicky a tu priamo povedané, ktorí sa pohybujú po nohách alebo s krídlami. Je ich pritom oveľa viac, akoby ste si mysleli. Týkajú sa najmä všetkých tých, ktorí sa pestovaniu orchideí venujú v skleníkoch a na miestach pri pestovaní vo veľkom. Vošky, ale aj slimáky spolu s rôznymi muškami a chrobákmi, ktorým sa žiaľ páči v bohatej sústave rastlinky orchidei môžu kladením vajíčok, obhrýzaním, alebo iným poškodzovaním výrazne znehodnotiť.Ako pri každej chémií proti hmyzu, aj tu je nutné presne postupovať podľa návodu, prípravok. Vajíčka a preživšie jedince môžu zotrvať, prípadne byť dokonca proti insekticídom čiastočne odolné. To je problém, ktorý môžeme vyriešiť po troch až piatoch postrekoch jedným prípravkom vyriešiť vystriedaním za iný a neskôr sa opäť možno vrátiť k prvému. Ale pozor. Sledujte internetových predajcov, alebo ak bývate vo veľkých mestách a máte prípadne dosah na výstavu kvetov, nepochybne tak máte možnosť sa dopracovať k zaujímavým ničiteľom škodcov - je možné si zadovážiť organizmi, ktoré sa postarajú prirodzenou cestou o škodcov. Samozrejme aj tu platí, že niečo platí len na niečo a nerieši všetky problémy.

Vošky
Vošky sú potvory, ktoré vidíme na pohľad a všimneme si ich väčšinou, až keď sú predmnožené. Napádať môžu nadzemné časti ako aj korene, môžu byť hlboko v substráte a rozširovať sa. Slúžia proti nim organofosfátové insekticídy. Pri používaní dobre sledujte účinky potrekov a aj po ich zmiznutí ešte v malej miere pokračujme kvôli možnému výskytu vajíčok v miestach v okolí koreňov, v stredových častí rastliny a výhonkov.

Puklice
Na puklice platí, že ich môžeme poutierať z listov, ale ani to nemusí zabrať, pokiaľ sú títo votrelci priveľmi pohybliví a početní. Platí na ne insekticíd. Pokiaľ nie sú veľmi rozšírené, stačí aj ručný zber. Ľudová skúsenosť a rada hovorí aj o veľmi malom množstve oleja. Kuchynský olej (nie fritovací) môže pukliciam uškodiť. Nanášajte priamo na puklicu tenkým štetcom.

Rôzne druhy roztočov
Roztoče nie sú vítané ani v kobercoch, ani v iných textíliách, natož ešte v plodinách a orchideách a predsa sa vyskytujú. Z pochybných trhov si ich môžeme priniesť priamo na rastlinke. Môžu sa rozmnožovať a šíriť na listoch. Ich prítomnosť sa prejavuje poškodzovaním listov zo spodu. Škodí im vyššia vlhkosť rastlinky, určite preto dodržujte správny režim vlhkosti a prostredia. Bojujeme proti nim najmä postrekmi na lezúci drobný hmyz. Je potrebné sa poradiť presne v predajni.

Slimáky
S jednou nohou sú nám na pohľad nechutné slimáky škodné už pri mnohých iných plodinách. Sú nevítanými hosťami a výrazne orchidey neničia, pokiaľ ich nie je viac. Odporúča sa v každom prípade postarať sa o ne, ak mimo orchidey pestujete aj niečo iné. So slimákmi sa stretnete pri ranných návštevách skleníka, alebo miest v záhrade. Naozaj nie sú nevítaní, ak po metri chôdze zašliapnete dvoch troch. To je už príliš. Na orchidey neútočia slimáky priamo, pri premnožení môžu ale výrazne oslabiť mladé rastlinky, tenšie listy, okraje väčších listov a vôbec kvety a tenké stonky. Ručný zber nie vždy pomáha a hlavne asi nikoho nebaví. Stará osvedčená metóda s rozliatym pivom sa ale vždy vypláca. Asi na to raz prišli chlapíci po veľkej žúrke, keď sa ráno prebudili a na kalužiak rozliateho piva ich našli nemalý počet. Aby vám z pivnej pasce neunikli, zakopte nízky kýblik do zeme tak, aby ho mali zarovno so zemou akoby jamu s pivnou arómou. Aj lenivé slimáky sa tak k pivku dostanú hravo. Ak ale nechcete šetriť a chcete proti nim zakročiť rázne a priamo postrekmi proti slimákom. Je ich mnoho druhov. Pozor, pri ich kúpe sa poraďte s predajcom, lebo nie každý je vhodný ku kvetom, nie každý k orchideám.

Štítovce
Tieto potvory sa rady objavia aj na klasickom Phaleonopsise ale aj na podobných druhoch. Lákajú väčšie rastliny. Ich výskyt niekedy pozorovať rankami na listoch a oslabovaním listovej hmoty. Akonáhle na ne narazíme, okamžite spúšťame postreky ako aj ich striedanie pre zabezpečenie účinnosti.