Inzercia

Phalaenopsis

Bežnému pestovateľovi sa istotne hodí aspoň trochu poznať anatómiu toho, čomu venuje toľko lásky, a starostlivosti, tomu čo mu robí radosť. Je dobré preto vedieť, ako vyzerá orchidea pod drobnohľadom, nech vie niečo viac o jej vlastnostiach a zložení.

Možno sa tak dozviete niečo nové a niečo, čo vám pomôže pri pestovaní a šľachtení. Kvety môžu mať orchidey v rôznych skupinách, ale môže byť aj samostatným kvetom. Druhy phalaeonopsis sú najdostupnejším príkladom okvetenia vyrašenej stonky. Aj na tej vašej si môžete všimnúť, že akonáhle vyrástla pevná zelená stonka, začala sa ťahať povedľa a azda každý... viac...

Orchidea Phalaenopsis

Phalaenopsis je najrozšírenejší druh s ktorým aj začínajú mnohí. Je prvou orchideou v mnohých domácnostiach z ktorej sa prechádza na ďalšie druhy. Komu učarujú práve phalaenopsisy, istotne po čase zistí, čo jeho rastline vadí, čo potrebuje a čo vyžaduje. Ak to nedostane, správa sa inak, alebo umiera. V žiadnom prípade nikto nechce nikoho zastrašovať s komplikovanou starostlivosťou. Treba len dodržať postupy. Phalaenopsisom sa bude venovať aj internetový magazín o bývaní a interiéroch Dom a záhrada.

Rastlina potrebuje svetlo

Svetlo potrebuje rastlina pre svoje listy. Ak je ho nedostatok, listy sa výrazne predlžujú, priveľmi tmavnú do tmavých odtieňov zelenej farby, predlžujú sa a menia svoj tvar. Priveľmi veľa svetla zas môže spôsobiť hnednutie, žltnutie, alebo červenanie listov. Mnoho pestovateľov odporúča miesta v oknách na východnej strane. Také kde nepraží slnko ale je dostatok svetla. Úvod dňa predsa len ešte nie je tak teplý a poskytuje dostatočné svetlo. Okná otočené južne potrebujú v čase od jari do jesene tienidlo, prípadne aspoň žalúzie. Vôbec nevadí ak cez žalúzie úzkymi štrbinami prechádza priame slnko, pokiaľ je to len pár milimetrov, nemusí to byť žiadna hrozba, slnko pohybuje a aj pôsobenie nie je stále na jednom mieste. Lúče priameho slnka ale nesmú padať priamo na listy, vtedy sa objavia príznaky. Môžu rastlinu oslabiť už po prvom dni. V zime nie je slnko nebezpečné, preto za oknom v teple im môžete dať aj takýto dostatok svetla. Rastline nevadí ani umelé svetlo vzdialenej žiarivky, ale môže sa použiť aj halogénové a sodíkové výbojky.

Vyžaduje správnu teplotu

Tá najideálnejšia teplota sa nachádza v rozhraní 16 až 20° v noci, a 20 až 30° C počas dňa, pričom môže byť aj teplota do 35°C ale tá znamená, že zrejme pôjde o teplotu na slnku, vtedy zabezpečte jednoznačne dobré tienenie, nie absolútne, ale môže to byť aj záves, matné sklo a podobne. V prípade, že máte počas teplých liet a na neveterných miestach orchidey vonku, môžete ich upevniť pod slnečník. Také miesto je priam ideálne. Niektorí pestovatelia v zime rastlinu udržiavajú v chlade, nie však pri nule a pod nulou, na miestach ako chodby a vnútorné terasy. Môže však hroziť odumretie rastliny už počas zimovania a jej smrť sa prejaví výrazným úpadkom, ktorý sa nemusí prejaviť ihneď, nepozorovať ho ak rastlina vtedy nemá kvet.
Rastlina nesmie zažívať striedanie teplôt výrazných rozdielov. Pre príklad je to prípad, keď rastlina má svoj režim naučený, stálu teplotu v izbe, v podmienkach v akých bude väčšina kvetov v našich domácnostiach a niekto otvorí v zime okno na dve hodinky, chladný vzduch môže niektorým rastlinám ublížiť. Aj prenášanie v treskúcej zime môže znamenať smrť. Teplotný šok spôsobuje zvädnutie alebo odpadnutie kvetov, dlhšie pôsobenie neprimeraného chladu môže na listoch vytvoriť podivné vrásky a zmeniť ich tvar.

Vlhkosť

Orchidey nemajú zásobník vody. Možno ak len čiastočne v listoch. A keďže ani korene nemajú stavbu rastlín, ako máme bežne, rozvetvené v zemine, ale orchidea má hrubšie korene rozvetvené v substráte, je potrebné kvetu dodať potrebnú vodu tak, aby si ju udržala nie len v koreňoch ale aj vo svojom okolí. Phalaenopsisu vadí suchý vzduch a potrebuje vzdušnú vlhkosť od 50 do 65 percent. Rastlina rastie aj v normálnych podmienkach bežných bytov avšak správna vlhkosť pomáha rastline v bohatosti okvetia, zelenosti a podobne. O vlhkosti pri Phalaenopsise platí to, čo sme si už napísali v článku o vlhkosti. Stále tiež platí, že voda z vodovodu môže zanechávať vodný kameň alebo minerálne látky solí a podobne. Najvhodnejšia je destilovaná alebo dažďová.


Ako docieliť kvitnutie orchidey

Rastlinky hybridov Phalaenopsis kvitnú aj bez nejakého extrémneho pričinenia sa pestovateľa. Aj práve preto sú obľúbené o neskúsených, pretože je vyššia pravdepodobnosť u tohto druhu, že sa podarí pri správnej starostlivosti rastline opäť vyjsť so stonkou, ktorú už pri 20 centimetroch opevnite o paličku, aby mohla rásť do výšky. Kvitnutie sa tiež podľa niektorých rád docieľuje prísunom vzduchu v noci, kým cez deň má rastlina pokoj – základ je vytvoriť rozdiel maximálne 10 stupňov medzi nocou a dňom. Rastlina môže vykvitnúť kedykoľvek. Nie v konkrétnom období. Dokonca ak je rastlina silná a kvetovú stonku už má, môže vyrásť ďalšia stonka. Dve stonky na jednej rastlinke sú peknou odmenou pre pestovateľa. Rastlina môže kvitnúť 2 alebo 3 krát za rok. Kvetov na jedinej stonke môže byť od troch do 10. Všetko závisí od podmienok a prostrediu, ale zároveň hlavne aj na genetike. Hybridy odvodené od druhu Doritis môžu mať malé kvietky, avšak napriek ich veľkosti ich je na stonke oveľa viac. Pri raste je možné že stonka sa rozvetví, vtedy môžete skúsiť odstrániť slabšiu stonku a ponechať tú, ktorá skôr pripomína pokračovanie hlavnej stonky, nie je v extrémne inom uhle. Iní pestovatelia ponechajú všetky stonky na „rozhodnutí“ kvetiny.