Inzercia

Phalaenopsis

Bežnému pestovateľovi sa istotne hodí aspoň trochu poznať anatómiu toho, čomu venuje toľko lásky, a starostlivosti, tomu čo mu robí radosť. Je dobré preto vedieť, ako vyzerá orchidea pod drobnohľadom, nech vie niečo viac o jej vlastnostiach a zložení.

Možno sa tak dozviete niečo nové a niečo, čo vám pomôže pri pestovaní a šľachtení. Kvety môžu mať orchidey v rôznych skupinách, ale môže byť aj samostatným kvetom. Druhy phalaeonopsis sú najdostupnejším príkladom okvetenia vyrašenej stonky. Aj na tej vašej si môžete všimnúť, že akonáhle vyrástla pevná zelená stonka, začala sa ťahať povedľa a azda každý... viac...

Choroby orchideí

Ani orchideám sa nevyhnú zdravotné komplikácie, o to viac ak je zanedbaná starostlivosť o orchideu, alebo je k nej prinesený škodca. Zväčša za chorobu môže nesprávne zalievanie, alebo nesprávna starostlivosť. Na to, aby sme sa mohli úspešne brániť proti škodcom je dôležité presne vedieť, proti čomu chceme bojovať. Aj preto bývajú diskusie ohľadom ochorení orchideí navštevované a vyhľadávané. Ľudia sa s konkrétnymi fotografiami obracajú na fórach o pomoc na odborníkov a podobne.

Nuž ale vráťme sa k škodcom a chorobám všeobecne. Treba však spomenúť aj to, že pestovanie orchideí sa nekončí niekde vo svete orchideí Phaleonopsis, ale je to v skutočnosti svet neuveriteľnej pestrosti sveta orchideí. Sú ja na Slovensku mnohí špecializovaní pestovatelia, ktorí majú naozaj prekrásne zbierky orchideí a možno sami medzi svojimi skvostami ani nemajú klasiku - spomínaný Phaleonopsis. Sú mnohé druhy práve také, ktoré možno pestovať na záhrade, na terase, v tieni ich môžu mať pestovatelia v altánku, zdobiť si nimi môžu aj niektoré druhy skleníkov. Skrátka nie je to len rastlina na doma a to je tiež dôvod, prečo je obzvlášť venovaná taká pozornosť zdravotnému stavu orchideí. Ak pestujete len phaleonopsis, prípadne Vandu a iné druhy, ktorým stačí prostredie domova, nemusíte žiadne zdravotné problémy rastlinky postrehnúť niekoľko mesiacov, aj dokonca rokov, pri správnej starostlivosti. Hovorí sa síce, že na chybách sa človek učí a preto aj vy istotne už máte nejaké skúsenosti s tým, čo vašim rastlinkám pomáha a čo nie. Otestované môžete mať aj rôzne triky, ako sa niektorým problémom vyhnúť. Ešte mi nedá nespomenúť, rastlinky si tiež vedia zvyklnúť na vaše prostredie, takže ak máte dlhé mesiace v určitých podmienkach nie príliš ideálnych vašich otužilcov a pripojíte k nim nový prírastok, môže priniesť nákazu, ktorá môže výraznejšie uškodiť vašim starým rastlinkám, ale môže sa tiež stať, že spomínané nie príliš ideálne podmienky nebudú svedčať novému prírastku. Problémy s orchideami rozdeľujeme podľa toho, akého typu sú.

Hubové / plesňové ochorenia - Proti plesňovým ochoreniam sa dá bojovať postrekmi, ktoré zároveň pomáhajú hubiť, alebo odpudzovať škodcov. Zaberajú fungicídy.

Bakteriálne a vírusové ochorenia - bakteriálne ochorenia môžu k rastline doraziť zo zlej vody, najmä v čase keď sú rastliny oslabené. Pri ochorení jednou baktériou sú dokonca veľmi náchylné a priťahujú aj mnohé iné baktérie, ktoré dovtedy nemuseli byť škodné. Existujú aj vírusové ochorenia, ktoré však nemajú žiaden liek. Niet sa ako proti nim brániť. Vírusové ochorenia je možné spozorovať zmenou tvaru listov. Skrúcajú sa, alebo získavajú podivné farebné odtiene. Nejde vtedy o pleseň, ale o podivné zmeny farieb, môže ísť aj o deformáciu a skrúcanie výhonkou, podivné správanie rastliny a práve tu je veľké riziko, že sa podarí rastline nakaziť iné rastliny. Pri istote, že ide o vírusové ochorenie je nutné rastlinu celkom zničiť. Je to smutné, ale napríklad ohňom. Vírusy môžu prenášať iné rastliny, škodcovia, môže ísť o vírusy, ktoré sa prejavia až pri oslabení rastliny. Vírusy ale môže prenášať aj človek, pri neumývaní nástrojov a nožníc. Ak ste mali orchideu nakazenú vírusom, určite nepoužívajte z nej substrát a napríklad kvetináče z takých rastlín určite čas nepoužívajte.

Fyziologické ochorenia - Tieto ochorenia skôr pochádzajú z nesprávneho zaobchádzania, alebo z nesprávnej starostlivosti. Rastline vadí tma. Fyziologickým problémom v tomto prípade je oslabovanie zelene. Rastline vadí aj priveľmi veľa svetla. Vtedy sa netvorí chlorofyl. Priveľký vietor, alebo prúdenie vzduchu deformuje rastliny a nie len tie krehké na ktorých prúdenie poznať, ale sú to aj pevnejšie rastliny, ktorým prúdenie môže vadiť. Ak máte listy zožltnuté, môže ísť o priveľmi veľa slnka. V prírode sú orchidey skôr v tieni ale v dostatočnom svetle. V domovinách v džungliach predsa kvety rastú na stromoch, na rôznych drevnatých konároch, kmeňoch a zväčša v dostatočnom svetle ale nie na priamom slnku. I tam prúdi vzduch, no nie je koncentrovaný priamo na priestor, kde je rastlina. Podobné prostredie môžete navodiť aj u vás, my sme si toto prostredie vytvorili skleníkom s matným sklom. Taktiež nedostatok vitamínov, alebo používanie nesprávnych prostriedkov, toxikácia rastliny neprospievajúcimi látkami, to všetko môže degenrovať, alebo celkom zahubiť rastlinu.