Inzercia

Phalaenopsis

Bežnému pestovateľovi sa istotne hodí aspoň trochu poznať anatómiu toho, čomu venuje toľko lásky, a starostlivosti, tomu čo mu robí radosť. Je dobré preto vedieť, ako vyzerá orchidea pod drobnohľadom, nech vie niečo viac o jej vlastnostiach a zložení.

Možno sa tak dozviete niečo nové a niečo, čo vám pomôže pri pestovaní a šľachtení. Kvety môžu mať orchidey v rôznych skupinách, ale môže byť aj samostatným kvetom. Druhy phalaeonopsis sú najdostupnejším príkladom okvetenia vyrašenej stonky. Aj na tej vašej si môžete všimnúť, že akonáhle vyrástla pevná zelená stonka, začala sa ťahať povedľa a azda každý... viac...

Rozmnožovanie orchideí

Orchidea PaphiopedilumPri pestovaní orchideí sa každému chovateľovi vynorí otázka, ako môže svoju zbierku a "úrodu" zväčšiť a nie len tým, že si nové prírastky kúpi, ale hlavne vypestuje svojpomocne. Vaše orchidey je možné rozmnožovať, nikto nehovorí že to nie je možné. Kým rozmnožovanie generatívne je pomerne zložité, pre bežného pestovateľa je lepším spôsobom ako obohatiť svoju zbierku o nové prírastky.

Opeľovanie a semienka
Každá rastlinka sa nejak rozmnožuje, všetky ktoré môžeme pestovať sa rozmnožujú semienkami a inak tomu nie je ani pri orchideách. Pestovať ich zo semienok ale asi nebude to pravé pre začínajúceho pestovateľa. Vo väčšine druhov orchideí toto rozmnožovanie naozaj funguje. Postup je trochu zložitý, keďže je nutné nájsť odlišné rastliny a vymeniť medzi nimi peľ jemným prenesením peľových zrniek najlepšie veľmi jemným štetcom. Výsledok opeľovania sa prejaví za viac ako mesiac, keď sa vytvorí semeníkový obal na mieste kvetu. Ten musí dozrieť a dozretie určite postrehnete. Celý semenník vyzerá vtedy inak a semienka potom z obalu vypadávajú. Stále je však veľmi komplikované vychovať rastlinku a vypestovať ju do rozmerov kupovaných zo semienok. Zo stovky semienok možno dlhšie obdobie prežije 1, ak nie ani to. Skôr preto aj vy určite zvolíte jednoduhší spôsob rozmnožovania...

Rozmnoženie rastliny oddelovaním a kúskami rastliny
Najrozšírenejší a najúspešnejší spôsob, ktorý zvládne aj skúsený pestovateľ, aj ten menej skúsený, pokiaľ dodrží správne postupy. Rozmnožovanie oddeľovaním je jednoduché a nie vždy sa k nemu neskúsený pestovateľ odhodlá, zo strachu že rastline ublíži. Netreba sa báť. Ak vidíte, že na vašej materskej rastline je výsrastok, ktorý je oddeliteľný, má vlastné listy a zároveň svoje vlastné korene, rastline materskej neublíži, ak mladú rastlinku oddelíte, najlepšie ak na mieste, kde je spojenie najtenšie, alebo najsuchšie. Oddelenú rastlinku zasaďte do podobnej zeminy ako materskú rastlinu. Držte ich obe za rovnakých podmienok, mladej rastlinke nedávajte príliš extrémne rozdielne miesto, na akom rástlo dovtedy. Pokiaľ oddeľujete rastlinku, ktorá je celkom samostatná, považovateľná za plnohodnotnú rastlinu a nezávislá od materskej, dá sa hovoriť o oddeľovaní trsov rastliny. Je nutné aby rastlina mala dostatok koreňov, inak nie je veľká šanca, aby dokázala získavať dostatok živín a vody prirodzenou cestou.

Rozmnožovanie rastliny sa dá aj kúskami rastliny - v zmysle, ak rastlina vyraší rameno a nie je jediné na rastline, ale zároveň nie je oddeliteľné spolu s koreňmi, môže sa toto ramienko oddeliť, ale umeistniť ho je možné jedine do nie hustého substrátu. Ten musí dobre zadržiavať vlhkosť, ale nesmie sa priamo kúpať. Očakávali by ste, že sa smie takáto rastlinka hnojiť. Môžete raz, ale nie opakovane. Je potrebné, aby sa korene vytvorili a snažili čo najviac rozvetviť. Je potrebné ponechať tvorbu koreňov na prírode. Podporíte ich práve menej výživnou pôdou. Je nutné aby bol dostatok vlhkosti zo vzduchu, čo docielime udržiavaním odrezku v prostredí bohatom na vzdušnú vlhkosť. Malý skleník, plastová svetlá fľaša s odrezaným hrdlom môže byť v teple, ale dobré je mať pár dierok v plastovej fľaši, aby sa rastlina mohla doslova nadýchať aj vzduchu a ten aj prúdil, hoci len minimálne.

Pestované v skle
Na internete sa možno dočítať o ešte možnosti rozmnožovania známej ako In Vitro, čo znamená z latinského "V okne" alebo skôr "V skle". Takéto pestovanie prebieha za "bezpečnostných" podmienok zaisťujúcich bezpečné pestovanie bez prísunu škodlivín, cuzopasníkov a len v rámci látok, ktoré sú priamo pestovateľom kontrolované. Takto postup rozmnoženia pripomína skôr vedecký pokus. Pôda, v ktorej rastlinka klíči a prežíva obsahuje morské riasy typu agaru na spevnenie inak tekutej hmoty a špeciálne tekutej kultúry so zložením pre správnu výživu. Rastlinka, alebo semienka sa pred zasadením do agaruového substrátu vkladajú až čo sú sterilizované špeciálnym roztokom. Aj prevdzušňovanie takto pripravených zasadených rastliniek je komplikované, veľmi komplikované, žiada si špeciálne zariadenie, ktoré privádza do pestovania vzduch očistený od akýchkoľvek škodlivín. Celý postup môže byť pri obstarávaní všetkých potrebných vecí nákladný. Nákladnosť síce prináša ovocie v podobe vyššej úspešnosti úrody pri dodržaní postupov. Tento postup sa používa najmä pri drahých odrodách.