Inzercia

Phalaenopsis

Bežnému pestovateľovi sa istotne hodí aspoň trochu poznať anatómiu toho, čomu venuje toľko lásky, a starostlivosti, tomu čo mu robí radosť. Je dobré preto vedieť, ako vyzerá orchidea pod drobnohľadom, nech vie niečo viac o jej vlastnostiach a zložení.

Možno sa tak dozviete niečo nové a niečo, čo vám pomôže pri pestovaní a šľachtení. Kvety môžu mať orchidey v rôznych skupinách, ale môže byť aj samostatným kvetom. Druhy phalaeonopsis sú najdostupnejším príkladom okvetenia vyrašenej stonky. Aj na tej vašej si môžete všimnúť, že akonáhle vyrástla pevná zelená stonka, začala sa ťahať povedľa a azda každý... viac...

Voda a zalievanie orchideí

Pri pestovaní sa stretnete nepochybne s niekoľkými problémami. Už sme si napísali o škodcoch a ochoreniach.

Teraz si povieme niečo o konkrétnych problémoch spojených s vodou, ktoré sa už netýkajú chorôb, ale skôr chýb pestovania pri zalievaní a podobne.

Zalievanie rastliny
Rastlina je v prírode zalievaná prirodzenou cestou a teda dažďovou vodou – respektíve tým, že orchidea je cudzopasník na stromoch a v kmeňoch stromov nasáva vodu, ktorá sa drží v kôre a okolí stromu. Zalievať by sme ju mali dažďovou vodou, alebo destilovanou. Rastlina nemá rada tvrdú vodu, pretože jej korene sú pokryté hubovitou vrstvou, ktorá špeciálnym biologickým procesom udržuje vodu a dokáže zásobovať rastlinu. Tvrdá voda obsahuje uhličitánové, alebo horčíkové, soľné a vápenaté látky ktoré narúšajú v koreňoch práve túto vrstvu, spôsobujú zlyhávanie jej funkcií a odumieranie koreňového povrchu. Tvrdú vodu možno výrazne ošetriť od týchto látok prevarením. Tie sa usadia v nádobe, čo možno pozorovať v rýchlovarnej kanvici a na hrncoch, ktoré sa používajú pre tento účel dlhodobo. Ak tieto možno nemáme, môžeme zalievať aj vodou z vodovodu, ale ako sa dočítate, môže (aj nemusí) tvoriť problém, rastlinu môže brzdiť a prejaviť sa to nemusí v žiadnom prípade hneď ale pokojne aj za rok. Minerálne látky sa ukladajú veľmi pomaly a aj ich pôsobenie nie je nijak rýchle. Usadeninu v kanvici docielime v našich podmienkach rýchlo, podobnú usadeninu v orchideách nedocielime, ale ublížiť jej môže pre nás neviditeľným spôsobom. Ale opakujem, nemusí. Všetky tieto rady sú založené na testovaní, skúšaním, overených radách a faktoch.

V žiadnom prípade nepreháňať
So zalievaním to nepreháňajte. Listy postupne odumierajú. Ak sa zalieva pričasto, rastline chýba v koreňoch dostatok kyslíka. Rastlina môže odhniť a spozorujete to až keď stav pokročí na listy, alebo pri presádzaní.

Kedy zalievať?
Už sme si tu spomenuli pri popise konkrétneho druhu Phalaenopsis, že zalievanie orchideí by malo prebehať ráno. Dokonca v skoré ráno. Tento postup by mal byť platný pri všetkých orchideách využívajúcich substrát. Prečo vlastne skoro ráno? Rastlian v bežnej prírode využíva prirodzenú cirkuláciu vzduchu, pôsobia na ňu vetry a menia tak vlhkosť okolo seba aj vlhkosť v okolí koreňov. Zalievaním skoro ráno docielite, že rastlina počas noci oslabená nebude pri zalievaní náchylnejšia na prehnitie a na napadnutie plesní, pretože sa pomaly prebúdza do nového dňa zatiaľ čo pri zalievaní večer sa pôsobenie vody prejaví práve v noci, keď rastlina funguje svojimi listami a koreňmi v inom režime.

Ako uskladniť dažďovú vodu

Dažďová voda je zaujímavý nápad, ako dopomôcť pestovaniu a ušetriť zároveň. Vodu môžete využívať z odkvapovej rúry, pokiaľ máte vytvorený filter udržiavajúci nečistoty mimo zásobník. Niekedy postačí len veľký sud, ktorý má svoje nemenné stanovisko na záhrade a do neho načerpáte vodu otvorením veka. Odporúčam, aby počas dažďa ste počkali pol hodinu alebo hodinu, v závislosti od prašnosti okolia, aby ste docielili prečistenie vzduchu a docielili tiež čo najčistejšiu dažďovú vodu. Vodu skladujte v tmavom nie kovovom zásobníku, umelohmotné modré sudy sa dajú kúpiť aj vo veľkoskladoch s podobným tovarom. Netvoria sa tak riasi a majte uzatvárateľné veko, aby sa voda neznehodnotila komármi, netvorila nebezpečenstvo pre deti, mačky, nelákala vtáky, myši, hmyz a podobne. Dažďová voda je absolútne to najlepšie pre orchidey, v bytoch je ale problém, kde a ako ju odoberať a skladovať.

A čo sneh?
Pokiaľ máte možnosť uskladniť sneh a vytvoriť z neho vodu, tak potom len do toho. Voda zo snehu je ešte lepšia než dažďová voda. Píšu o tom dokonca škandinávska literatúra a nejeden pestovateľ aj u nás s tým má skúsenosť.

Demineralizácia vody je možnosť, ale
Vodu je možné zmeniť z tvrdej na mäkkú aj chemicky. Vedia o tom niečo aj akvaristi, ktorí potrebujú pre niektoré druhy rybičiek zaistiť mäkkú vodu. Demineralizačné prípravky sú k dispozícií napríklad v Hornbachu, ale musíte si odchytiť naozaj človeka z fachu. Ani táto metóda nie je ideálna, pretože demineralizátor zničí aj sodík, avšak najlepšie sú prípravky, ktoré upravujú vodu na spôsob reverznej osmózy – potrebné sa presne poradiť s odborníkom v špecializovaných predajniach, ktorí vysvetlia postup úpravy vody pomocou tejto metódy. Vyšší obsah solí spôsobuje vyššiu vodivosť vody. Elektrická vodivosť meraná v Siemensoch pri vhodnej vode vodivosť 100 S.

Kyseliny a podobne do vody nepatria
Existujú články a pestovatelia, ktorí radia použiť kyseliny na zmenu tvrdosti vody. Sprostosť. Kyseliny zmenia Ph, ale nie tvrdosť a obsah solí. Ignorujte vôbec rady, ktoré radia používať kyseliny do zálievky. Kyselinou citrónovou alebo šťavou je možné vylepšiť Ph vody, ale ak musíte použiť citrón, naozaj len minimálne.