Inzercia

Phalaenopsis

Bežnému pestovateľovi sa istotne hodí aspoň trochu poznať anatómiu toho, čomu venuje toľko lásky, a starostlivosti, tomu čo mu robí radosť. Je dobré preto vedieť, ako vyzerá orchidea pod drobnohľadom, nech vie niečo viac o jej vlastnostiach a zložení.

Možno sa tak dozviete niečo nové a niečo, čo vám pomôže pri pestovaní a šľachtení. Kvety môžu mať orchidey v rôznych skupinách, ale môže byť aj samostatným kvetom. Druhy phalaeonopsis sú najdostupnejším príkladom okvetenia vyrašenej stonky. Aj na tej vašej si môžete všimnúť, že akonáhle vyrástla pevná zelená stonka, začala sa ťahať povedľa a azda každý... viac...

Anatómia kvetu

Bežnému pestovateľovi sa istotne hodí aspoň trochu poznať anatómiu toho, čomu venuje toľko lásky, a starostlivosti, tomu čo mu robí radosť. Je dobré preto vedieť, ako vyzerá orchidea pod drobnohľadom, nech vie niečo viac o jej vlastnostiach a zložení. Možno sa tak dozviete niečo nové a niečo, čo vám pomôže pri pestovaní a šľachtení.

Kvety môžu mať orchidey v rôznych skupinách, ale môže byť aj samostatným kvetom. Druhy phalaeonopsis sú najdostupnejším príkladom okvetenia vyrašenej stonky. Aj na tej vašej si môžete všimnúť, že akonáhle vyrástla pevná zelená stonka, začala sa ťahať povedľa a azda každý vtedy pochopil, že jej má dopomôcť nahor pomocou podpery v podobe paličky, alebo v minulosti používanej paličky. Akonáhle stonka zastaví svoj rast, už pomaly vyrastajúce pupene začnú meniť tvar a veľkosť. Objavia sa prvé kvety a tie môžu mať naozaj rôzne rozloženie.

Orchidea kvet veľký Phalaenopsis

Môžu pripomínať hrozno, môžu rásť chaoticky, ale aj pekne za sebou. Nie je výnimkou ani okvetená hlávka. Kvet je tvorený zväčša šiestimi listeňmi okvetných lístkov a 2. Niektoré kvety majú aj kalich s korunou. Odborná literatúra hovorí, že kvet, ktorý sa nám javí ako dolný je vlastne horný a časť horná je v skutočnosti pre kvet dolná. Kvet má jednu tyčinku gynostemium v skutočnosti tvorenú troma, alebo tri samostatná blízko seba. Vpredu sa nachádza výrastok s malou žliazkou a tá je spojená s brylkou tvorenou zrniečkami peľu a prašníka. Pri výmene samčieho a samičieho peľu sa začne tvoriť tobolka, ktorá na niektorých druhoch je skôr bobuľou. Tá obsahuje veľmi veľké množstvo malých semien s veľmi nízkou klíčivosťou. Tobolka sama po čase na rastline vyschne a praská, čím semienka vypúšťa pod seba.

Spodnú časť rastliny tvoria výrazne veľké listy. Tie môžu byť na jednom základe vrastajúce do dvoch strán a postupne na sebe, niektoré druhy rastú bez pravidiel rôzne, iné zas rastú podľa toho, ako rastlina sama rastie, kde v tej chvíli má list na svoj vývin najlepšie miesto a ignoruje predošlé pravidlá. Ich usporiadanie môže byť aj špirálovito na sebe. Listy môžu mať rôzne tvary, vo väčšine ide o hladké listy bez ostrých hrán, ktoré sú typické aj pri náleze vo voľnej prírode a rozpoznateľné za orchideu. Niektoré sú žliabikovité, zakrútené ale farebne jednotvárne. Kým niektoré druhy sú silné a dužinaté, existujú aj jemné druhy kožovitých listov alebo malých lístočkov, ktoré by sme dokonca za orchidei ani nepovažovali. Niektoré existujú v podobe lián a k tomu je prispôsobené aj telo a kvitnutie kvetu. Niektoré zemité rastliny majú namiesto listov skôr sústavu šupín, ktoré plnia úlohu listov.

orchidea phalaenopsis

Ďalšia zo zaujímavostí rastliny sa ukrýva takmer celé skryté pred zrakmi. Po pravde sa ani moc neukrýva, lebo vytŕča všade, kde to len je možné. Korene sú pevné, takmer rovnomerne hrubé, zelenej alebo sivastej farby. Sú pokryté hubovitou látkou, ktorá nasáva vlhkosť a udržuje ju na svojom povrchu. Tvrdá voda plná minerálnych látok a solí narúša túto vrstvu a môže rastline vážne uškodiť. Tieto problémy sa neprejavujú ihneď ale až po dlhodobom používaní vodovodnej vody tvrdej.